serwis komputerowy, odzyskiwanie danych
Narodowa Strategia Spójności Województwo Dolnośląskie Unia Europejska

Narzędzia do odzyskiwania danych Advance Combokit

Zestaw narzędzi HDRC Advance Combokit służy do naprawy dysków twardych uszkodzonych mechanicznie. Wprawdzie nie należy od takich dysków po naprawie oczekiwać długiej i stabilnej pracy, zaś konieczność poświęcenia sprawnego dysku, jako dawcy części podnosi koszty takiej naprawy powyżej wartości samego nośnika, jednak w przypadku, kiedy na tym dysku znajdowały się ważne dane, zachodzi konieczność choćby krótkotrwałego uruchomienia dysku w celu skopiowania zawartej na nim informacji na inny nośnik. Precyzja, z jaką wykonane są mechaniczne elementy dysków twardych jest bardzo trudna do zachowania bez użycia odpowiednich narzędzi. W przypadku naprawy uszkodzeń mechanicznych każdy błąd może zakończyć się całkowitą i bezpowrotną utratą informacji.


Work Bench

W skład zestawu narzędzi Advance Combokit wchodzi wiele elementów umożliwiających bezpieczną i precyzyjną wymianę uszkodzonych podzespołów w celu odzyskania danych. Bardzo ważnym składnikiem zestawu jest stolik służący do zamocowania korpusów dwóch dysków twardych (pacjenta i dawcy) w sposób pozwalający na swobodny dostęp tak od góry, jak i od dołu. Mechanizmy regulacji pozwalają stabilnie umocować dyski 3,5" oraz 2,5". Stolik, oprócz obszaru do pracy z dyskami twardymi, wyposażony jest w tacę do odkładania śrubek i stojak na śrubokręty, co znacznie poprawia ergonomię i organizację pracy.


Wiele różnego rodzaju ściągaczy głowic pozwala na bezpieczne zdejmowanie uszkodzonych głowic i precyzyjne umieszczanie sprawnych w strefie parkowania minimalizując ryzyko ich uszkodzenia lub zarysowania talerzy. Duży wybór narzędzi tego typu w zestawie pozwala dobrać odpowiedni ściągacz dla danego modelu w zależności od ilości głowic i talerzy, a także średnicy i grubości talerzy oraz odstępów pomiędzy nimi. Dodatkowo niektóre ściągacze są regulowane.


New Read Write Head Replacement Desktop Read Write Head Replacement New Read Write Head Replacement-Laptop
Platter Exchanger Desktop

W niektórych przypadkach, np. w razie uszkodzenia silnika, konieczne jest przełożenie talerzy magnetycznych do innego, sprawnego mechanicznie, dysku. Jest to operacja stosunkowo prosta w przypadku dysku z jednym talerzem magnetycznym, jednak znacznie częściej w dysku znajduje się więcej talerzy. Ze względu na sposób fizycznej organizacji danych na powierzchni talerzy, przy ich przekładaniu nie można dopuścić do ich wzajemnego przesunięcia. W przeciwnym wypadku dane zostaną utracone lub proces ich odzyskania znacznie się skomplikuje.

Platter Exchanger Laptop

Aby zapobiec przemieszczeniu talerzy stosuje się chwytaki do talerzy pozwalające na jednoczesne przeniesienie kilku talerzy. W przypadku chwytaków wchodzących w skład zestawu Advance Combokit jest to do czterech talerzy w dyskach 3,5" i do trzech talerzy w dyskach 2,5". Narzędzia te zapewniają równocześnie ochronę przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, jakie można spowodować przy odkręcaniu śrub lub przez przypadkowe dotknięcie powierzchni talerza. Chwytaki są przezroczyste, dzięki czemu nie utrudniają wizualnej oceny stanu powierzchni talerzy.


Magnet Exchanger

W czasie wymiany głowic lub przełożenia talerzy zachodzi konieczność zdemontowania znajdujących się wewnątrz dysku magnesów stałych. Wymaga to użycia siły pozwalającej na przezwyciężenie sił pola magnetycznego i oderwanie magnesu od korpusu dysku. Aby wyeliminować ryzyko uszkodzenia głowic lub upuszczenia magnesu na talerz, należy używać narzędzi umożliwiających pewny chwyt, takich jak wchodzące w skład zestawu ściągacze magnesów. Obsługiwane jedną ręką ściągacze magnesów pozwalają nie tylko na bezpieczne usunięcie magnesów, ale także na ich precyzyjny montaż przy składaniu dysku.


Spindle Motor Unstuck

Czasami dochodzi do zatarcia lub zablokowania łożyska silnika dysku twardego. Nieprawidłowa praca zasilacza albo przepięcie w sieci elektrycznej może doprowadzić do spalenia lub zwarcia uzwojeń silnika. W takich sytuacjach trudno bezpiecznie usunąć głowice zaparkowane w strefie parkowania na talerzu. Użycie specjalnego narzędzia do odblokowywania silnika pozwala obracać talerzami i bezpiecznie sprowadzić głowice, bez ryzyka ich uszkodzenia lub zarysowania powierzchni talerza, a w niektórych przypadkach umożliwia nawet uruchomienie dysku.


Zakup zestawu narzędzi Advance Combokit został dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.