Firma Sandforce powstała w 2006 r. w celu opracowania i produkcji kontrolerów pamięci Flash-NAND. Nawiększym sukcesem firmy było opracowanie kontrolera i firmware dla dysków SSD, co zaowocowało powstaniem wielu producentów nośników tego typu. Wystarczyło zamówić kontrolery z zarządzającym ich pracą programem, pamięci, zalutować układy na PCB, zapakować w obudowę i przykleić naklejkę z własną marką. W 2012 r. Sandforce został przejęty przez LSI, by ostatecznie w 2014 r. trafić pod kontrolę Seagate.
Kontrolery Sandforce SF-2281 i SF-2241 początkowo cieszyły się wielkim zainteresowaniem z powodu wysokich parametrów. Dzięki niskiej cenie zbudowane na nich dyski półprzewodnikowe zdobyły dużą popularność, choć parametry deklarowane przez producentów zwykle okazywały się nieosiągalne w praktyce. Kilkanaście miesięcy po premierze dyski te okazały się wielkim rozczarowaniem z racji dużej awaryjności i braku możliwości odzyskania danych. Tym niemniej nadal kontrolery te są stosowane w popularnych najtańszych modelach dysków SSD.
Cechą charakterystyczną kontrolerów Sandforce jest to, że dla zmniejszenia objętości zapisywanej w układach pamięci informacji kontroler ją kompresuje. W założeniu kompresja danych miała przyczynić się do zwiększenia wydajności dysku oraz wolniejszego zużycia układów pamięci. Dzięki zmniejszeniu objętości przetwarzanych danych, kontrolery Sandforce nie potrzebują zewnętrznego układu pamięci DRAM. Do buforowania tablic translacji, list defektów, a także danych użytkownika w zupełności wystarczająca jest pamięć zintegrowana w układzie kontrolera. Nie to jednak z punktu widzenia odzyskiwania danych jest w kontrolerach Sandforce najgorsze. Najważniejszą komplikacją jest fakt, że podczas zapisywania informacji jest ona dodatkowo szyfrowana algorytmem AES-256, przy czym klucz szyfrowania jest unikalny dla każdego dysku. Szyfrowane są nie tylko dane użytkownika, ale też wszystkie struktury logiczne niezbędne dla prawidłowej pracy dysku. Wszystkie funkcje szyfrowania, kompresji, korekcji ECC i translacji są realizowane przez kontroler sprzętowo i przy uszkodzeniu danych w choćby jednym bloku, także pozostałe bloki przestają być dostępne pozostając w zaszyfrowanej postaci. Dzięki współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami jako pierwsi w Polsce możemy zaoferować usługę odzyskiwania danych z dysków na kontrolerach Sandforce.
Aby odzyskać dostęp do danych nalezy wykonać szereg skomplikowanych operacji. Konieczne jest napisanie programu, który umiałby odczytywać i zapisywać bloki informacji serwisowej, a jednocześnie na tyle małego, by zmieścił się w pamięci operacyjnej dysku. Program ten musi obsługiwać konkretną konfigurację pamięci Flash-NAND...a tych w różnych modelach dysków SSD na kontrolerach Sanforce są tysiące. Dodatkowo konieczne jest ominięcie kontroli klucza RSA. Inaczej kontroler nie pozwoli na załadowanie programu do pamięci. Następnie trzeba odczytać i rozszyfrować pierwszą część oprogramowania wewnętrznego. Na tej podstawie należy ustalić układy pamięci Flash i adresy bloków, w których znajduje się druga część firmware. W zdecydowanej większości przypadków przyczyną niesprawności dysków SSD jest błąd w części oprogramowania wewnętrznego umieszczonej w układach Flash-NAND. Po rozszyfrowaniu tej części oprogramowania można poszukać w niej błędów, a po ich poprawieniu ponownie zaszyfrować i zapisać do odpowiednich bloków. Ze względu na unikalność kluczy szyfrujących oraz dużą różnorodność konfiguracji pamięci Flash-NAND dla każdego przypadku całą pracę trzeba wykonywać indywidualnie od początku do końca. Z tego powodu czas odzyskania danych z jednego dysku wynosi w granicach od jednego do dwóch miesięcy.
W ciągu ostatnich lat kontrolery Sandforce były wykorzystywanie przez wiele firm produkujących dyski SSD od światowych liderów po producentów, o których mało kto słyszał. Niektóre z tych firm dość istotnie modyfikowały firmware. Np. Intel oprogramowanie wewnętrzne dla swoich dysków stworzył praktycznie od podstaw, dzięki czemu dyski SSD tego producenta okazały się o wiele mniej awaryjne od nośników konkurencji. Jednak zdecydowana większość producentów ograniczyła się wyłącznie do edytowania wyświetlanej nazwy modelu. Poniżej zamieszczamy listę najpopularniejszych dysków SSD na kontrolerach Sandforce: